e-mail kancelaria@radcaprawny-trojmiasto.pl tel +48 797 392 234
Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz Gdynia

WIEDZA PRAWNA

Publikacje

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to zagadnienie, które w ostatnim czasie zyskało bardzo na popularności. W jednym z naszych artykułów na profilu facebookowym zostało podliczone, że w tym roku w ciągu dwóch miesięcy wakacyjnych zostało w Polsce ogłoszonych tyle upadłości (ok. 3 tysiące !), ile pięć lat temu w ciągu całego roku. Ocenić to należy jako pozytywne zjawisko, bowiem ludzie są coraz bardziej świadomi, że popadnięcie w „spiralę zadłużenia” to jeszcze nie jest koniec świata oraz, że istnieją realne i co ważne – skuteczne – narzędzia, by z tej niewypłacalności wyjść i zacząć życie z „czystą kartą”.

W związku z tym, postanowiliśmy opisać niżej Państwu – którzy jeszcze zastanawiają się, czy ta droga jest na tyle korzystna by zgłosić się do profesjonalisty i rozpocząć procedurę oddłużania – kilka pozytywnych aspektów ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

  1. Pozbycie się długów
    Konsekwencją ogłoszenia upadłości jest oddłużenie. Może to przybrać formę całkowitego umorzenia długów, lub częściowego (w zależności od przyczyn popadnięcia w stan niewypłacalności), jednakże jest to szansa, na wyjście z trudnej roli dłużnika.
  2. Sąd nie wyda wyroku, Komornik nie będzie prowadził egzekucji
    Gdy Sąd wyda postanowienie, w którym ogłosi upadłość (dzieje się to już na początku postępowania, po złożeniu kompletnego wniosku) zawieszeniu ulegają wszystkie sprawy sądowe oraz egzekucyjne. Wierzyciele nie będą już mogli się zwracać do dłużnika, sądu, czy Komornika o podjęcie czynności skutkujących spłatą zadłużenia.
  3. Odsetki od bieżących długów przestają być naliczane
    Po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości (j.w.) bieżące długi nie powiększają się o dodatkowe odsetki, które bardzo często, w ciągu wielu lat przerastają nawet kwotę główną zobowiązania.
  4. Spłata pozostałych długów maksymalnie rozłożona na 7 lat
    Jeżeli Sąd nie wyda postanowienia, zgodnie z którym zdecyduje o całkowitym umorzeniu wszystkich zobowiązań danej osoby, te długi, które będą objęte tzw. „planem spłat” Sąd może rozłożyć maksymalnie na 7 lat. Oznacza to, że Twoje długi nie będą Ci towarzyszyć do końca życia z ryzykiem przejścia na dzieci i innych spadkobierców – Sąd w rozsądny sposób ustali, które długi i w jakiej wysokości będziesz zobowiązany spłacić oraz ustali w jakim terminie będziesz musiał to zrobić (maksymalnie w ciągu 7 lat).
  5. Ochrona przed utratą dachu nad głową
    Jeżeli posiadasz własną nieruchomość (dom, mieszkanie) to oczywistym jest, że zostanie ona w ramach postępowania upadłościowego spieniężona. Jednakże właściciel takiej nieruchomości ma prawo z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości do uzyskania kwoty odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Tym samym, na rok lub dwa lata otrzymasz środki, które pozwolą Ci na wynajem lokalu, by nie zostać bez dachu nad głową.
  6. Nie wszystkie wartościowe przedmioty muszą zostać sprzedane przez syndyka
    Wśród przedmiotów, których potencjalnie nie stracisz w związku z upadłością konsumencką są m.in. przedmioty niezbędne do zarobkowania i obejmuje to narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia. Niestety nie obejmuje to jednak pojazdów mechanicznych.
  7. Nowy start i komfort psychiczny
    To chyba jeden z najważniejszych aspektów podjęcia decyzji o upadłości. Jeżeli po konsultacji z profesjonalistą uznacie wspólnie, że spełniasz przesłanki i wymagania dotyczące ogłoszenia upadłości, już wówczas zyskujesz komfort psychiczny, że za chwilę Twoje problemy finansowe mogą przestać istnieć. Ostatecznie, po zakończeniu postępowania zaczynasz życie z zupełnie czystą kartą, od przysłowiowego „zera”, jednakże jest to nowy start i szansa, by nie popełnić więcej tych samych błędów, które spowodowały popadnięcie w stan niewypłacalności.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

________________________________________________________

doradca restrukturyzacyjny Natalia Zielmachowicz
Autor wpisu: radca prawny Natalia Zielmachowicz  Właścicielka kancelarii, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. Wieloletnie doświadczenie i gruntowna wiedza z zakresu prawa spadkowego gwarantuje pomoc prawną na najwyższym poziomie. Potrzebujesz porady prawnej? Zadzwoń! +48 797 392 23

Właścicielka kancelarii, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. Wieloletnie doświadczenie i gruntowna wiedza z zakresu prawa upadłościowego gwarantuje pomoc prawną na najwyższym poziomie.

Potrzebujesz porady prawnej? Zadzwoń!
+48 797 392 234

zobacz również inne wpisy