Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz Gdynia

Specjalizacja

Podatki marynarskie

Podatki marynarskie często stwarzają wiele wątpliwości i problemów w pracy marynarzy. Powodem są nie dość precyzyjne przesłanki opodatkowania pracy marynarzy pracujących poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W konsekwencji pojawia się wiele niejasności w zakresie rozumienia polskiego prawa podatkowego, a samo rozliczenie podatków jest niezwykle kłopotliwe.
Przepisy podatkowe w ostatnim czasie zmieniają się dynamicznie, a wraz z nim różnicuje się stanowisko organów podatkowych. Każdego roku pojawiają się nowe rozstrzygnięcia związane z rozliczeniem polskich marynarzy, a tym samym orzecznictwo w tym zakresie staje się coraz bardziej rozbudowane. Problem jest o tyle istotny, że nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy organ podatkowy prezentuje dwa całkowicie rozbieżne stanowiska w zakresie takiego samego stanu faktycznego (np. wobec dwóch marynarzy pracujących na tym samym statku).

W związku z nieznajomością prawa oraz błędami w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania można zauważyć zjawisko polegające na tym, że niektórzy marynarze w ogóle nie rozliczają się z podatków, co nie zawsze jest prawidłową praktyką. Na marginesie można wspomnieć, że w środowisku marynarskim panuje jeszcze dość znane przeświadczenie, iż nie są oni objęci żadnym systemem podatkowym np. gdy przebywają powyżej 183 dni poza granicami kraju.

W przypadku marynarzy pracujących na statkach zagranicznej bandery i korzystających z ulgi abolicyjnej (ulga ta przysługuje marynarzom, mieszkającym w Polsce, a uzyskującym dochody za granicą. Co więcej stosują oni do rozliczania dochodów metodę odliczenia proporcjonalnego, czyli odliczenia podatku zapłaconego za granicą od łącznej sumy dochodów polskich i zagranicznych), interpretacja przepisów podatkowych przez polskie organy podatkowe jest niestety często niejednolita.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz profesjonalnie zajmuje się problemami z którymi marynarze borykają się każdego roku.
Marynarzom świadczymy pomoc prawną m.in. w zakresie podatków (m.in. sporządzamy wnioski o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – tzw. potocznie wnioski o ulgę abolicyjną, przygotowujemy deklaracje podatkowe, składamy wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego) oraz emerytur.

W ramach pomocy prawnej Kancelaria przeprowadza skrupulatną analizę prawną dokumentów dotyczących zatrudnienia marynarza w aspekcie obowiązków podatkowych. Co więcej zespół specjalistów współpracujących z Kancelarią reprezentuje marynarzy w postępowaniach przed urzędem skarbowym, sądami administracyjnymi oraz organami rentowymi.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną dotyczącą obsługi prawnej marynarzy na rok 2023.

Sprawdź broszurę informacyjną.